Wydział Nauk Biologicznych

Publikacja dr Eleny Sinkiewicz-Darol w Food Chemistry

W czasopiśmie Food Chemistry (IF: 7.514; MEiN: 200) ukazała się naukowa publikacja współautorstwa: dr hab. D. Martysiak-Żurowska, dr hab. E. Malinowska-Pańczyk, dr M. Orzołek, B. Kiełbratowska, i dr Elena Sinkiewicz-Darol ,,Effect of convection and microwave heating on the retention of bioactive components in human milk”.

Mleko kobiece jest niezwykle ważnym elementem w terapii żywieniowej wcześniaków (noworodki urodzone poniżej 37 tygodnia ciąży) i skrajnych wcześniaków (noworodki urodzone poniżej 32 tygodnia ciąży). W przypadku tych dzieci pokarm kobiecy dostarcza, nie tylko zbilansowanych składników odżywczych, ale również składniki bioaktywne niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dzieci urodzone przedwcześnie, z przyczyn zdrowotnych i/lub losowych, mogą mieć utrudniony dostęp do mleka własnej matki. Pozyskiwaniem i dystrybucją bezpiecznego, przebadanego mleka kobiecego, pochodzącego od honorowych dawczyń zajmują się banki mleka kobiecego (BMK). W celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego, obok innych procedur, mleko kobiece w BMK jest poddawane obróbce termicznej – pasteryzacji holder, która z jednej strony redukuje ilość i obecność określonych drobnoustrojów, z drugiej zaś wpływa na obniżenie zawartości składników bioaktywnych.

Jedną z alternatywnych metod utrwalania mleka kobiecego jest ogrzewanie mikrofalami. W badaniu porównano wpływ ogrzewania konwekcyjnego i mikrofalowego w temp. 62,5 i 66°C na poziom wybranych składników przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, składników bariery antyoksydacyjnej i wybranych enzymów, tj.: lizozymu, laktoferyny, sIgA, lipazy, TGF-2, witaminy C oraz całkowitą zdolność antyoksydacyjną (TAC). Niezależnie od zastosowanych metod utrwalania, TAC okazał się niewrażliwy na proces ogrzewania, w przeciwieństwie do lipazy. Ogrzewanie mikrofalowe w warunkach 62,5°C przez 5 min i 66°C przez 3 min zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne niezbędne w rutynowej pracy BMK, jednocześnie zwiększając retencję większości badanych składników aktywnych mleka kobiecego w porównaniu z pasteryzacją. Jedynie w przypadku lizozymu nie wykazano ochronnego wpływu stosowania mikrofali. Uzyskane wyniki wskazują, że w kontrolowanych warunkach ogrzewania mikrofalowego można uzyskać wyższą zawartość bioaktywnych składników mleka kobiecego w porównaniu do tradycyjnych metod utrwalania.

Link do tekstu publikacji