Dr Amelia Lewandowska z nagrodą za najlepszą pracę doktorską o tematyce górskiej

Dr Amelia Lewandowska z Katedry Biologii Ewolucyjnej Wydziału Nauk Biologicznych UKW odebrała nagrodę podczas spotkania wieńczącego IV edycję Konkursu im. Walerego Goetla na najlepszą pracę doktorską o tematyce górskiej, które odbyło się 6 czerwca w Krakowie. Organizatorem konkursu był Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Jury konkursu przyznało pierwsze nagrodę pracy dr Amelii Lewandowskiej na najlepszą pracę doktorską o tematyce górskiej, w kategorii nauki przyrodnicze. Nagroda została przyznana za dysertację: Zróżnicowanie geograficzne różanecznika alpejskiego i różanecznika wschodniokarpackiego w górach Środkowej Europy, obronioną 4 grudnia 2018 r., na Wydziale Nauk Przyrodniczych UKW. Promotorem pracy doktorskiej był Pan prof. dr hab. Adam Boratyński z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Nagroda obejmuje premię pieniężną ufundowaną przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK oraz opublikowanie doktoratu na łamach rocznika „Wierchy”.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszych prac poświeconych szeroko rozumianej tematyce górskiej (góry Polski i świata) w kategorii Nauki o Ziemi.

Jest to już druga nagroda za pracę doktorską dr Amelii Lewandowskiej. Poprzednią nagrodę główną dr Amelia Lewandowska otrzymała w 2019 r. od StatSoft Polska, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Statystycznego, na najlepszą pracę doktorską wykorzystującą metody analizy danych oraz popularyzację nowoczesnych narzędzi analitycznych zawartych w programach z rodziny Statistica.

Dr Amelia Lewandowska jest biolożką (botaniczką), zatrudnioną na etacie pracownika naukowo-technicznego. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego pracuje od 1998 roku. Jest współautorem 19 publikacji oraz 19 streszczeń pokonferencyjnych. Są to głównie opracowania z zakresu taksonomii, a także geobotaniki roślin. Brała czynny udział w 2 konferencjach zagranicznych i 22 konferencjach krajowych, na których były prezentowane wyniki badań podczas sesji plakatowych. Wygłosiła 1 referat na konferencji krajowej.

Gratulujemy!