45th Mycotoxin Workshop we Wiedniu z udziałem pracowników Katedry Fizjologii i Toksykologii

W dniach 31.05.-7.06.2024 r. prof. dr hab. inż. Jan Grajewski, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, dr Iwona Ałtyn oraz dr Robert Kosicki z Wydziału Nauk Biologicznych, Katedry Fizjologii i Toksykologii uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej: 45th Mycotoxin Workshop, organizowanej przez Uniwersytet Wiedeński w Austrii.

Pracownicy Katedry brali aktywny udział w konferencji, który obejmował przedstawienie wyników swoich badań w formie posterów i wykładu:

• The link between sporulation and satratoxin production in Stachybotrys chartarum. Sebastian Ulrich, Christiane Baschien, Robert Kosicki, Magdalena Twarużek, Reinhard K. Straubinger, Frank Ebel
  • Mycotoxins presence in woodworking environments from Portugal. Marta Dias, Bianca Gomes Pedro Pena, Renata Cervantes, Magdalena Twarużek, Robert Kosicki, Carla Viegas, Susana Viegas
  • Fungal and mycotoxins contamination in non-alcoholic beverages - The case of tea from Portuguese market and coffee beans from Brazil. Carla Viegas, Bianca Gomes, Renata Cervantes Marta Dias, Pedro Pena, Filipe Oliveira, Ednilton Tavares de Andrade, Liliana Aranha Caetano, Magdalena Twarużek, Robert Kosicki, Susana Viegas
  • Dietary supplements as a source of mycotoxins? Iwona Ałtyn, Jan Grajewski

Podczas spotkania Society for Mycotoxin Research zadecydowano o przedłużeniu pełnienia funkcji wiceprezydenta towarzystwa przez dr hab. Magdalenę Twarużek, prof. uczelni. Ponadto, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, była członkiem jury przyznającego nagrody za najlepsze prezentacje posterowe.

Mycotoxin Workshop to jedno z najstarszych spotkań naukowych poświęconych mikotoksynom na świecie. Wywodzi się z małych spotkań badaczy mikotoksyn w Niemczech, które miały swój początek w 1979 roku, i od 1997 roku odbywa się corocznie jako europejskie spotkanie, obejmując wszystkie aspekty badań nad mikotoksynami.