Europejski grant Biodiversa+ dla Katedry Genetyki UKW
Dr hab. Andrzej Oleksa, prof. uczelni, z Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych UKW uzyskał prestiżowy grant w ramach konkursu BiodivNBS „Rozwiązania oparte na przyrodzie dla bioróżnorodności, dobrostanu ludzi i transformacyjnych zmian”. Projekt, którego polska część otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 850 tys. złotych, będzie realizowany we współpracy z międzynarodowym konsorcjum obejmującym badaczy i instytucje z Irlandii, Portugalii, Francji, Szwecji i Polski.
Grant pt. „FREE-B: Badanie wolno żyjących rodzin pszczół miodnych w Europie: rozwiązania oparte na przyrodzie chroniące różnorodność, zapewniające odporność i promujące transformacyjne zmiany w pszczelarstwie” ma na celu zbadanie liczebności, genetyki oraz zdolności adaptacyjnych wolno żyjących rodzin pszczół miodnych. Badania te pomogą chronić lokalne podgatunki pszczół i promować zrównoważone praktyki pszczelarskie.
Biodiversa+ to Europejskie Partnerstwo na rzecz Różnorodności Biologicznej, wspierające badania wpływające na politykę i społeczeństwo. Inicjatywa ta, realizowana w ramach unijnej Strategii na rzecz Różnorodności Biologicznej 2030, przyczynia się do odbudowy europejskiej przyrody i harmonii ludzi z naturą.
Gratulujemy sukcesu i czekamy na wyniki badań, które będą istotnym wkładem w ochronę bioróżnorodności i zrównoważony rozwój pszczelarstwa!