Wydział Nauk Biologicznych

Aparatura badawcza WNB

Skaningowy mikroskop elektronowy Phenom Pure  firmy Thermo Fisher Scientific.
Powiększenie: do 175 000x, rozdzielczość ≤15 nm; katoda CeB6 pracująca ze stałym napięciem przyspieszającym 5kV oraz 10kV; detektor elektronów wstecznie rozproszonych (BSE) z możliwością pracy w trybie podstawowym oraz topograficznym, detektor elektronów wtórnych (SED), możliwość pracy w trybie mix (BSE+SED). Mikroskop umożliwia obserwację próbek pokrytych złotem (napylarka Agar Scientific AGB7340 z monitorem grubości napylanej warstwy), próbek nieprzewodzących oraz próbek uwodnionych (uchwyt z kontrolą temperatury). (Katedra Biologii Ewolucyjnej)

Skaningowy mikroskop elektronowy Termo Fisher Phenom Pure

Napylarka Agar Scientific

Spektrometr w podczerwieni FTIR model Nicolet IS 5 firmy Thermo Scientific z przystawką ATR z kryształem diamentowym umożliwiającym analizy ciał stałych, cieczy, past oraz pomiary ciał stałych techniką transmisyjną. Spektrometr FTIR umożliwia realizację badań dotyczących identyfikacji związków chemicznych oraz analizy zmian w strukturze związków wielkocząsteczkowych. (Katedra Biotechnologii)

Spektrometr w podczerwieni FTIR model Nicolet IS 5

Zestaw do wysokosprawnej chromatografii cieczowej model 1220 doposażony w termostat oraz detektor refraktometryczny firmy Agilent Technologie (HPLC-DAD-RID). Zestaw zawierający dwa detektory: refraktometryczny oraz diodowy umożliwia analizę bardzo szerokiego spektrum związków organicznych tj.: węglowodany, alkohole, kwasy organiczne, substancje hydrofobowe i wiele innych.(Katedra Biotechnologii)

Chromatograf cieczowy Agilent Technologie 1220

Zestaw do kapilarnej chromatografii gazowej model 7890B firmy Agilent Technologie wyposażony w detektor płomieniowo-jonizacyjny (FID). Urządzenie umożliwia analizę szerokiego spektrum lotnych związków chemicznych lub ich pochodnych tj.: lotne produkty uboczne fermentacji alkoholowej (związki karbonylowe, alkohole wyższe, estry, acetale, pirazyny i inne), węglowodory, tłuszcze, pestycydy, pochodne aminokwasów i inne. (Katedra Biotechnologii)

Chromatograf gazowy Agilent Technologie 7890B

Automatyczny analizator włókna model Fibertec 8000 firmy FOSS umożliwiający oznaczenie w materiale pochodzenia roślinnego składników lignocelulozy tj.: celuloza, hemiceluloza, ligniny. (Katedra Biotechnologii)

Analizator włókna FOSS Fibertec 8000

Czytnik mikropłytkowy Synergy HTX firmy BioTek umożliwiający pomiar absorbancji UV-Vis, luminescencji, fluorescencji z góry i z dołu z wytrząsaniem i inkubacją do 50°C. (Katedra Biotechnologii)

Czytnik mikropłytkowy BioTek Synergy HTX

Chromatograf cieczowy Nexera (Shimadzu, Japonia) sprzężony z tandemowym spektrometrem mas API 4000 (Sciex, USA) z jonizacją przez rozpylanie w polu elektrycznym (ESI), wyposażony w: pompę pracującą w układzie gradientowym LC-30AD; automatyczny dozownik próbek SIL-30AC; termostat kolumny chromatograficznej CTO-20AC; komputer z oprogramowaniem do zbierania i obróbki danych z użyciem oprogramowania Analyst 1.6.2
Zastosowanie: oznaczanie mikotoksyn (trichoteceny, zearalenon, fumonizyny) w próbkach zbóż, pasz i produktów spożywczych
Zakres analiz: ppb - ppm (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Chromatograf cieczowy Nexera (Shimadzu, Japonia) sprzężony z tandemowym spektrometrem mas API 4000

Chromatograf cieczowy Nexera (Shimadzu, Japonia) sprzężony z tandemowym spektrometrem mas API 4000 (Sciex, USA) z jonizacją przez rozpylanie w polu elektrycznym (ESI), wyposażony w: pompę pracującą w układzie gradientowym LC-30AD; automatyczny dozownik próbek SIL-30AC; termostat kolumny chromatograficznej CTO-20AC; komputer z oprogramowaniem do zbierania i obróbki danych z użyciem oprogramowania Analyst 1.6.2
Zastosowanie: oznaczanie mikotoksyn (trichoteceny, zearalenon, ochratoksyna A) w próbkach tkanek i płynów ustrojowych, badanie adsorpcji i desorpcji mikotoksyn przez sorbenty
Zakres analiz: ppt – ppm (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Chromatograf cieczowy Nexera sprzężony z tandemowym spektrometrem mas API 4000

Chromatograf cieczowy Merck-Hitachi LaChrome Elite (Niemcy), wyposażony w: pompę pracującą w układzie gradientowym L-2130; automatyczny dozownik próbek L-2200; termostat kolumny chromatograficznej L-2300; detektor fluorescencyjny L-2480; komputer z oprogramowaniem do zbierania i obróbki danych z użyciem oprogramowania EZChrome Elite 3.1.1
Zastosowanie: oznaczanie ochratoksyny A w próbkach zbóż, pasz i produktów spożywczych
Zakres analiz: ppb - ppm (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Chromatograf cieczowy Merck-Hitachi LaChrome Elite

Chromatograf cieczowy Merck-Hitachi (Niemcy), wyposażony w: pompę pracującą w układzie gradientowym L-7100; automatyczny dozownik próbek L-7250; termostat kolumny chromatograficznej L-7300; detektor fluorescencyjny L-7480; KOBRA® CELL - ogniwo elektrochemiczne do derywatyzacji aflatoksyn B1 i G1; komputer z oprogramowaniem do zbierania i obróbki danych z użyciem oprogramowania D-7000 HSM 4.1
Zastosowanie: oznaczanie aflatoksyn B1, G1, B2, G2 w próbkach zbóż, pasz i produktów spożywczych
Zakres analiz: ppb - ppm (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Chromatograf cieczowy Merck-Hitachi

Zestaw do zatężania próbek w strumieniu azotu (Thermo)
Zastosowanie: zestaw umożliwia zatężanie i odparowywanie próbek w strumieniu azotu, możliwość jednoczesnego odparowywania 27 próbek (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Zestaw do zatężania próbek w strumieniu azotu (Thermo)

System Muse™ składa się z kompaktowego, przenośnego i łatwego w obsłudze analizatora komórek, oprogramowania oraz zoptymalizowanych odczynników. Analizator komórkowy Muse™ wykorzystuje opatentowaną technologię zminiaturyzowanego układu detekcji fluorescencji z mikrokapilarą w celu zapewnienia ilościowej analizy komórek o wielkości od 2 do 60 μm średnicy zarówno z hodowli zawiesinowych jak i adherentnych. Oprogramowanie zawiera moduł dedykowany do określonego typu analizy oraz narzędzia pozwalające na weryfikację stabilności pracy i uzyskiwanych wyników oraz czyszczenie układu ciśnieniowo-cieczowego urządzenia. Zastosowanie do badań naukowych; nie można stosować do diagnostyki In vitro. Wygodne w użyciu testy typu wymieszaj i odczytaj (mix-and-read) zostały zoptymalizowane pod kątem precyzji wyników oraz niskiej pracochłonności.

Zastosowanie: liczebność i żywotność komórek, anneksyna V i komórki martwe, cykl komórkowy, apoptoza (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

System Muse - 1

System Muse - 2

Analizator składu mleka MIRIS HMA pozwala na dokładną analizę składu mleka kobiecego pod względem makroskładników, wykorzystując spektrofotometrię w paśmie podczerwieni. Oznaczane są takie parametry jak: zawartość tłuszczu, węglowodanów, wartość energetyczna, zawartość suchej masy czy też białka. Cała analiza odbywa się podczas jednego badania. Analizator charakteryzuje się dużą precyzją i szybkością działania.
Zastosowanie: analiza składu mleka kobiecego pod względem makroskładników oraz wartości energetycznej. (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Analizator składu mleka MIRIS HMA

Termocykler gradientowy PCR Biorad jest niezbędnym sprzętem laboratoryjnym do przeprowadzania reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) i wielu innych zastosowań. Termocyklery Biorad charakteryzują się precyzyjną kontrolą temperatury oraz gradientem termicznym służącym optymalizacji testów PCR.
Zastosowanie: identyfikacja mikroorganizmów, diagnostyka (Katedra Fizjologii i Toksykologii)

Termocykler gradientowy PCR Biorad

Zestaw do badań metodą real-time PCR. Termocykler CFX 96 Touch (Bio Rad) pozwala na monitorowanie ilości produktu w rzeczywistym czasie trwania reakcji PCR. Urządzenie umożliwia jednoczesne wykrywanie aż 5 różnych barwników fluorescencyjnych, co pozwala na oznaczanie jednocześnie do 5 genów w jednej próbce. System wyposażony jest w stację sterującą z oprogramowaniem umożliwiającym analizę stabilności genów referencyjnych i prezentację wyników w postaci graficznej. Urządzenie przyczynia się do znacznego wzrostu możliwości badawczych w zakresie immunogenetyki, w tym poziomu ekspresji genów zaangażowanych w rozwój reakcji zapalnych i procesy związane z nowotworzeniem. (Katedra Genetyki)

Termocykler Bio Rad CFX96 Touch

Termocykler Bio Rad CFX 96 Touch

Nowoczesna, naukowa jednostka pływająca wyposażona w system czujników stanu jakości wody (Sondy Salinas AP-7000, Hach HQ40D oraz Hanna HI98194), różnorodnych próbników do poboru osadów i wody (np. Van Veen, Kajak, Ruttner oraz Ekmna) oraz echosond (Garmin) pozwala na wykonanie wszelkich zleconych badań ekosystemów wodnych bez względu na ich wielkość. Dzięki wyposażeniu jednostki w systemy bezzałogowych systemów pojazdów możliwe jest dokumentowania badań z powietrza i z pod wody. W oparciu o posiadane wyposażenie terenowe i laboratoryjne oferujemy możliwość określenie stanu jakości ekosystemów wodnych wraz z przygotowaniem kierunków ich regeneracji (rekultywacja). (Katedra Hydrobiologii)

naukowa jednostka pływająca do badań hydrobiologicznych

Mikroskop epifluorescencyjny Motic BA410E wyposażony w 4 niezależne filtry: TRITC (EX 540/EM 605), FITC (EX 480/EM 535), DAPI (EX 375/EM 460) oraz EX 450/EM 605. (Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii)

Mikroskop epifluorescencyjny Motic BA410E

System Biolog wyposażony w GEN III MicroStation ID umożliwiający identyfikację blisko 2700 gatunków bakterii tlenowych i beztlenowych, drożdży oraz grzybów strzępkowych (dysponujemy bazą danych umożliwiającą identyfikację bakterii tlenowych). Zestaw obok identyfikacji pozwala również na badania profili fizjologicznych populacji mikroorganizmów w próbkach środowiskowych. (Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii)

System Biolog wyposażony w GEN III MicroStation ID